Restaurant Panoramic
Restaurant Panoramic

Restaurant Panoramic

12:30 - 23:00
Deschis

Aleea Tiberiu Brediceanu 1B Bis, 500014 Brașov, România

Despre

Restaurantul Panoramic din Brașov este imaginea a ceea ce ar putea fi exprimat, poate prea la îndemână, prin expresia „o experiență la înălțime”. Și nu doar datorită celor câteva sute de metri de la care privește peste împrejurimi; ci, mai ales, datorită „înălțimii” standardelor practicate, de la gastronomie la servire și amenajare.
Unde ai mai văzut ca tacâmurile să nu fie puse direct pe masă??

Experiența Panoramic începe încă de la modul în care ajungi acolo, pe vârful Tâmpa. Poți alege telecabina, sau drumeția.
În prima variantă va trebui să mergi/urci aproximativ 7 minute pe jos de la cel mai apropiat loc în care poți lăsa mașina sau te poate lăsa o mașină (taxi, ride-share); deci, pentru doamne, tocurile s-ar putea dovedi un mic disconfort... 
În funcție de cât de multe persoane vor să ajungă sus, s-ar putea să ai și un pic de așteptat la telecabină (poate dura și până la 30 de minute)... deci ia și asta în calcul când pleci spre restaurant; mai bine ajungi un pic mai devreme și te mai bucuri câteva minute sus de priveliște și natură sau bei ceva și urmărești un film interesant despre istoria locului, în zona de așteptare, până la ora exactă a rezervării. În plus, cei care participă la evenimente ori și-au achiziționat anticipat cartele de acces, au prioritate. Odată trecut de eventualele dificultăți de îmbarcare, în aproximativ două minute ești sus, la restaurant; și ai ocazia să te bucuri de o primă privire asupra Brașovului, din mersul telecabinei, așa că găsește-ți un loc strategic.  😉 O urcare + coborâre costă 45 lei/adult, respectiv 30 lei/copil 6-12 ani. 
La telecabină există și lift pentru persoane cu dizabilități/cărucioare de copii – suni la interfon, vine cineva și îl deschide.
Vedere din telecabină.

A doua variantă, drumeția... oricât ar fi de plăcută... s-ar putea să fie mai potrivită dacă vrei să mergi doar la braseria-cafenea Panoramic – acolo nu ai nevoie de rezervare, deci nu ești presat de timp și te poți bucura în voie de plimbarea prin pădure.
Dacă totuși te organizezi adecvat și vrei să mergi la restaurant, musai cu rezervare, ține cont că este impus un dress-code; nu vei putea să intri în echipament de drumeție, dar te vei putea schimba într-un spațiu dedicat. Chiar și așa, noi nu recomandăm varianta aceasta. Panoramic este un loc elegant și, cu toată bunăvoința personalului și a facilităților puse la dispoziție, după un urcuș de cam o oră (depinde și de condiția fizică) aproape sigur nu vei putea fi „ca scos din cutie”. Iar orice altceva ar fi lipsit de respect față de ceilalți clienți și locul în care mergi.
Terasa braseriei, în așteptarea drumeților chiar și iarna!

De sus, priveliștea asupra centrului istoric al Brașovului este spectaculoasă; mai ales dacă e întuneric și s-au aprins luminile orașului. Oricum, zi sau noapte, ori de câte ori ai admira-o, panorama te cucerește.
Dar... trebuie să o lași deoparte, pentru moment, în favoarea restaurantului ☺️ Merită 😉
Reper în istoria gastronomică și turistică a orașului, actualul Panoramic încearcă să păstreze cât mai mult din detaliile care l-au făcut atât de cunoscut și apreciat. Vei regăsi încă de la intrare podeaua cu mozaic (reconstituire fidelă a celei originale) și una din vechile telecabine, recondiționată și cu o nouă destinație... instagramabilă 😍
Ridicată în 1975, împreună cu telecabina, „unitatea de alimentație publică” a devenit rapid un “must” (chiar dacă expresia nu era consacrată atunci 😉) și pentru turiști, și pentru localnici. Redeschis după 50 de ani, în condiții tehnice aproape la fel de dificile, și cu investiții la fel de semnificative, Panoramic are de purtat un blazon cu greutate...
Reper în istoria modernă a orașului, readus la viață spectaculos.

Actualii proprietari, cu un portofoliu impresionat în industria ospitalității, au mers cu un pas mai sus, restaurantul fiind astăzi unul elegant, atât prin amenajare cât și prin meniu, care tind spre fine-dining.
Oferta culinară, atenția la detalii, amenajarea armonioasă și calitatea serviciilor au transformat Panoramic din locul unde admirai Brașovul de sus, mâncând mici și bând bere, în locul unde admiri Brașovul de sus dar ai și o experiență culinară deosebită.
Meniul pleacă de la bucătăria locală, reinterpretată contemporan, dar oferă și feluri consacrate, din bucătăria internațională; toate prezentate frumos și pregătite preponderent din ingrediente proaspete. Oferta se actualizează periodic, inclusiv în funcție de sezonalitatea și disponibilitatea materiilor prime.
Mise-en-place Panoramic.

În vizita noastră de documentare am decis să experimentăm o cină completă. 
Am început cu pâine artizanală cu maia și unt cu sare și mirodenii (100/20/50g, 25 lei).
Și am remarcat deja detaliile care stabilesc diferențe – place mats din piele, personalizate; tacâmurile nu așteaptă pe un șervețel să fie folosite, ci pe mici suporturi din porțelan. 
La capitolul băuturi aperitiv am optat pentru un Mojito (45 lei) și o Margarita, făcute ca la carte. 👍
Pâine cu unt. Dar ce pâine, și ce unt! 😋

Antreuri au fost: o Caracatiță la grătar, cu piure de cartofi cu trufe și mix de salate verzi (120/150g, 129 lei) – rafinat, gătit perfect, cu arome echilibrate – și un Carpaccio de vită, parmezan și mix de frunze (10/50g, 95 lei) – proaspăt, simplu, de calitate, ingrediente care se completează savuros.
Încă un detaliu de apreciat – tacâmuri schimbate după fiecare fel.
Pur și simplu... savuros.

Ca fel principal am optat pentru un Mușchi de vită gătit la Josper, servit cu cartofi copți, cu trufe și parmezan (150/100g, 149 lei) și Cotlete de berbecuț, cu mix de cartofi (dulci și obișnuiți), legume la grătar și salată verde. Aici trebuie făcută o mențiune: carnea pregătită la Josper e diferită de orice altceva... e gătită uniform, la foc viu dar în incintă închisă, rămâne suculentă și are și inconfundabila aromă de fum dată de cărbuni. Pe lângă carnea foarte gustoasă, garniturile și platingul au fost și ele pe măsură – legume la grătar marinate și aromate, reducții, fleur de sel. Alături de un pahar de vin roșu toate aromele sunt bine puse în evidență.
De repetat, oricând. 😋

Deserturile sunt și ele în aceeași notă – delicioase și aspectuoase. Crème brûlée, cu fructe de pădure (80/30g, 45 lei) – fină, onctuoasă și aromată, finisată cu o crustă de zahăr caramelizat și garnisită cu fructe proaspete, oferă tot ce își pot dori papilele – dulce și acrișor, cremos și crocant. Iar Tortul casei (120g, 45 lei), creat la inspirația zilnică a patiserului, s-a nimerit în acea zi Red Velvet – cu cremă fină și blat pufos și colorat.
Crème brûlée.

Am ținut musai să încercăm și ciorba și am revenit la o oră de prânz. Într-o atmosferă mult mai relaxată, și cu un Brașov altfel văzut de sus ziua, am găsit la ciorba/supa zilei o Ciorbă Transilvăneană, de cartofi cu afumătură ardelenească şi tarhon (300g, 39 lei). Cu pâinea de casă (servită prăjită), ardei iute și smântână incluse în preț, cu afumătură bună, de calitate, gustoasă.
Ciorbă de nota 10. Cu felicitări!👌

Prețurile nu sunt mici, dar sunt justificate – aprovizionarea la 400 m înălțime nu e nici ușoară, nici ieftină; calitatea ingredientelor, a preparatelor și a tuturor produselor din meniu; calitatea generală a serviciilor.
Întrucât restaurantul este amplasat într-o zonă naturală protejată, natura face parte din experiență. Și tot din același motiv, drumeții nu au fost ignorați. Restaurantul Panoramic are un dress-code impus, dar Terasa Panoramic este mai... relaxată și cu un meniu special, de braserie, dedicat celor care vin în natură, cu gustări ușoare, cafea, răcoritoare, bere draft.
Restaurantul este deschis de marți până duminică de la 12:30 la 22:00 iar lunea de 14:00 la 22:00 (ultima comandă); și, în general, fără rezervare nu se găsește loc, iar cele de lângă geam sunt cele mai dorite.
Cafeneaua-braserie și terasa se deschid mai devreme – la 12:30 lunea și la 10:30 în celelalte zile; dar se și închid mai devreme, la 18:30.
Iar programul telecabinei este adaptat pentru a deservi întregul program.
Vedere... VIP 😍
Pe lângă salonul de 150 de locuri al restaurantului à la carte există și un salon separat (160 locuri) izolat fonic, cu bucătărie proprie unde, pe lângă evenimente private si corporate, sunt organizate și seri tematice, degustări de vinuri, evenimente muzicale cu dj și muzică live, tip brunch, cu meniu special oferit la preț fix. Iar la demisol este un private lounge, dedicat evenimentelor private VIP cu până la 30 persoane, cu o terasă ce oferă un view superb asupra Brașovului și a întregii Țări a Bârsei. 

Ultima actualizare:

24/03/2026 (prima documentare 14/01/26)

Pe scurt:

Un restaurant ca o veritabilă atracție turistică unde, dacă banii nu sunt o problemă pentru tine, te poți bucura de o experiență la înălțime... din toate punctele de vedere. Și unul din puținele din România care punctează decisiv la capitolul „vedere panoramică”!

Categorie:

Restaurante

Recomandat pentru:

Bucătărie locală | Evenimente, Petreceri | Familii cu copii | Grupuri mari | Ingrediente locale | Întâlniri de afaceri | Întâlniri romantice | Ocazii speciale, Aniversări | Program live (la evenimente) | Vedere panoramică

Tip de masă:

Cină Prânz

Bucătărie:

Internațională

Ce poţi mânca aici:

Brânzeturi | Cartofi prăjiţi | Ciorbe | Curcan | Fructe de mare | Îngheţată | Murături | Oaie/Miel/Berbec | Paste | Patiserie | Peşte de apă dulce | Peşte de apă sărată | Porc | Plăcinte | Prăjituri, torturi | Preparate cu mămăligă | Pui | Raţă | Risotto | Salate | Smoothie&Fresh | Supe | Şniţel | Vită

Facilităţi:

Bar | Bufet (la evenimente) | Facilităţi persoane cu dizabilităţi | Garderobă | Plata cu card de credit | Rezervare mese | Servire la masă | Terasă exterioară | Wi-Fi | Toaletă pentru clienţi

Alte sugestii

5.0 7 recenzii
Sub Tâmpa este un restaurant care în doar un an de la deschidere a reuşit să se regăsească în orice Top 10 al restaurantelor braşovene, după ce şi-a îndeplinit cu brio misiunea de a reinterpreta reţete tradiționale românești într-un concept inedit de gastronomie transilvăneană neo-tradițională. Iar timpul a trecut cu folos apoi... Nici nu ştim ce merită mai bine lăudat aici: atmosfera deosebită, servirea foarte bună, serile cu muzică live... sau mâncarea. Toate celelalte ar putea fi subiective, dar mâncarea este unanim apreciată. Porţiile generoase sunt reunite într-un meniu pe care-l vei citi cu poftă şi în care vei găsi multe suprize plăcute: coadă de bou cu piure de rădăcinoase şi murături, măduvă coaptă în osul ei, o burtă de vită crocantă... 😋 Sub Tâmpa este locul în care îţi vei dori să revii ca să încerci tot ce e prin meniu! Noi așa am făcut și ne-am bucurat să găsim totul la fel de bine cum știam. Chiar am constatat o noutate gustoasă și binevenită - un mic aperitiv oferit din partea casei, în ton cu stilul culinar general al restaurantului - o pastă de jumări, care merge perfect cu pâinea proaspătă, țărănească și coaja ei crocantă. L.E. În ultimele vizite de redocumentare nu am mai primit-o... păcat, că era delicioasă!   [Aperitiv "on the house", la care s-a renunțat între timp.] Pentru unii ar putea fi o problemă faptul că accesul auto nu este posibil până la restaurant - maşina trebuie lăsată undeva pe una din străduţele Centrului Istoric, de unde ai de urcat pe Suişul Castelului aprox. 300m; sau o poţi lăsa într-una din cele două parcări din capătul Aleii Tiberiu Brediceanu - parcarea Magazin Star Universal sau parcarea Spital Regina Maria - de aici vei avea de mers pe jos aprox. 700m, într-o plimbare agreabilă la poalele pădurii de pe Tâmpa. Recomandăm rezervare telefonică. Fideli principiului pe care ni l-am stabilit, de a verifica periodic locurile recomandate pentru a ne asigura de acuratețea datelor pe care le prezentăm, am revenit (februarie 2022) la Sub Tâmpa. Și ne-am bucurat să găsim lucrurile așa cum le știam - acceleași feluri gustoase, aceeași atenție în execuție și prezentare. [Mohito, în două variante, ambele delicioase!] Am deschis cu niște cocktail-uri, care nu au fost doar bune ci și foarte frumoase 🙂 Cât despre mâncare, Salata cu piept de rață a fost o alegere excelentă pentru cină, îmbinând armonios prospețimea verdețurilor cu dulceața sosului de zmeură și aroma pieptului de rață afumat. [Salată cu piept de raţă.] Pulpa de pui, fragedă și bine făcută, cu piure și boabe de mazăre, credem că ar putea fi pe gustul și foamea oricărui gurmand. Am apreciat faptul că ardeiul era proaspăt copt şi nu de la conservă dar ar fi fost perfect dacă înainte de a fi pus în farfuria-tigăiţă ar fi fost curăţat de seminţele care s-au amestecat cu celelalte ingrediente. [Pulpă de pui făcută bine, fragedă şi gustoasă.] Despre Pulpa de rață se spune că era servită doar la mese princiare și îi credem - gătită lent și însoțită de o combinație de ingrediente demne de papilele fine și ochiul critic ai cunoscătorilor în arta culinară (fructe și legume stropite cu sos aromat). [Pulpă de raţă.] Dacă preferi carnea de miel, Ciolanul de miel - gătit lent, servit cu spanac și piure de cartofi -  poate fi o alegere potrivită când vrei să te bucuri de gustul inconfundabil al acestui tip de carne. [Ciolan de miel.] Singurul amendament pe care l-am avut de făcut a fost temperatura de servire a mâncărurilor, care nu era ideală, deşi majoritatea sunt servite în nişte tigăiţe foarte simpatice care ar putea fi încălzite foarte uşor. Am transmis șefului de sală; ni s-a spus că nu mai sunt aduse fierbinţi pentru că au fost câteva cazuri de clienţi care s-au fript 🤓 dar că au în vedere o soluţie. Vom vedea 🙂 ┄ Și am văzut... în cea mai recentă vizită de redocumentare - februarie 2025 😊 când tot nu am primit farfurii calde dar am găsit multe noutăți în meniu, dintre care ne-au făcut cu ochiul și am ales un Mușchi de vită Uruguay („maturat mimim 30 zile”) - 89 lei pentru un file generos de 250g, lângă care am ales un sos cu piper verde (14 lei pentru un bolișor de 80g, foarte de ajuns) și o garnitură de sparanghel (23 lei, 180g). A venit așa cum l-am cerut (medium-rare), cu o feliuță de unt care când s-a topit a accentuat și mai bine aroma. Excelent preparate, au fost delicioase și pe săturatelea. 👌 [8-muschi-file.jpg] Apoi, Frigărui de miel care ne-au teleportat instant în... Grecia, când le-am văzut, le-am simțit aroma și apoi, gustul. De fapt, au fost mai bune decât în Grecia. 😊 Pentru prețul plătit (79 lei) am fost foarte mulțumiți, atât în ceea ce privește cantitatea (600g) cât și gustul delicios. Nu numai al cărnii ci și al garniturii de tabbouleh și humus (care a mers excelent cu lipia ascunsă pe fundul farfuriei), dar și al cartofilor, într-o porție generoasă, potriviți de de minune cu sosul de iaurt. Iar ardeiul, copt pe grill, a pus un capac picant foarte apreciat. 😋 [O bucățică de Grecie la poalele Tâmpei.] Și, cel din urmă, dar cu nimic mai prejos decât primele două, Pieptul de rață - mai de dietă. 😊 Porția s-a terminat repede, în schimb, a fost delicioasă și totul foarte frumos prezentat... am apreciat că am fost întrebați cum să fie făcut pieptul și a venit așa cum l-am cerut, medium-rare, și așa cum era prezentat în meniu: fileuri așezate pe un pat de piure din cartofi dulci, asezonate cu un sos de zmeură intens și însoțite de garnituri decorative din țelină și sfeclă coapte. Bun, atât de bun încât ne-am cam întristat când s-a terminat. 😋 Una peste alta, cei 69 de lei plătiți pentru spectacolul din farfurie au fost pe deplin meritați. 👍 [Piept de rață cu legume și piure din cartofi dulci.] Musai de menționat prestația ospătarului Adrian D., la același nivel cu cea a echipei din bucătărie! 👌 Până la următoarea vizită (când sperăm să găsim și să încercăm, în sfârșit, și una dintre cele mai cerute Rețete ale bunicii - Măduva coaptă), Sub Tâmpa rămâne un #LocUndeMergem! 🤗
Aleea de sub Tâmpa, Brasov, Romania, 500026
5.0 16 recenzii
Bistro de l’Arte este una dintre bijuteriile ascunse din centrul istoric al oraşului Braşov - un loc în care vei fi încântat că ai decis să intri și unde cu siguranță îți vei dori să revii. Așezat într-o zonă cât se poate de pitorească a Brașovului, pe o alee ferită de vânzoleala de pe principala arteră pietonală din Centrul Vechi, într-o clădire din secolul 16, bine păstrată și plină de istorie, Bistro de l’Arte e un restaurant pe care un pic mai greu poți să-l încadrezi într-un specific. Pentru că are la bază bucătăria românească, aia cea mai tradițională și mai locală, dar care a fost reinterpretată într-un mod cât se poate de modern și „occidentalizat”. Dar specificul restaurantului contează mai puțin atât timp cât are cea mai importantă caracteristică: e foarte bun. Poate și "energia" clădirii care adăpostește restaurantul a așezat cumva lucrurile... Aici erau cândva depozitate grânele localnicilor iar în pod sașii își țineau slănina și cârnații. Ce vei găsi aici și nu găsesti în prea multe alte locuri sunt produsele locale, achiziționate de la producători din zonă și transformate cu artă în ingrediente de cea mai bună calitate, pentru dish-uri care îți vor încânta simțurile; pe toate, pentru că nu doar gustul este cel care te cucerește la Bistro de l’Arte, ci și aspectul, căci știm, o experiență culinară de calitate înseamnă și imagine. ["Masa de la geam" - preferata cuplurilor 😍] Poate or fi unii nemulțumiți de dimensiunea unor porții. Bistro de l’Arte nu e pentru ei. Bistro de l’Arte este pentru calitate, nu pentru cantitate. Iar calitatea nu e doar în farfurie ci și în pahare și în atmosfera ușor boemă, cu picturi și momente de muzică live la pian. Și oricât de des ai veni, nu te vei plictisi; pentru că meniul are mereu propuneri noi, date de produsele locale și de sezon folosite la gătit. În plus, în fiecare zi, restaurantul are o ofertă „a zilei” (sau "pe tablă" - cum o numesc ei) -  o poți vedea pe site-ul lor, găsești link în sumarul acestei pagini; unde mai găsești și numărul de telefon, te încurajăm să îl folosești pentru a rezerva masa sau măcar pentru a fi sigur că restaurantul e dechis, câteodată se mai întâmplă evenimente private 😉. [Bar cu vedere spre bucătărie. 😍] Să îţi povestim un pic ce am încercat noi când am fost pe-acolo (mergem des, că ne place!). Aperitivul numit „chisătură” ne-a luat prin surprindere. Denumirea nu ne-a spus mare lucru, pentru că era ceva total nou pentru noi, ceva ce am spus ca va fi „experimentul zilei”; descrierea ne-a explicat un pic lucrurile și ne-a tentat. La momentul mâncatului însă ne-am pierdut cuvintele și am rămas doar cu interjecții; nu mai ieșea decât „mmm!!!”, “uau!” și „yumm!” 😀 Salata crocantă cu brânză de capră și legume și fructe rumenite e... curcubeu de arome și texturi pe cerul gurii. Dulce, sărat, cremos, crocant... nu mai știm... dar a fost bine. Pentru ca sunt la modă burger-ii, l-am încercat și noi pe cel de la Bistro de l’Arte; pe care însă nu-l chema „burger” ci “chiftea”; dar nu vă faceți griji, îl depășește pe omologul american. [Interior de burger adevărat!] Burgerul Bistro, plin de ingrediente "de origine" de la măcelar și brutar locali, cu dulceață artizanală de ceapă și cartofi rumeniți delicioși; papardelle cu mușchi de vită, trufe și brânză maturată, onctuoase, grele de gust, perfecte cu un vin roșu; pizdulice (ne scuzați! 😉) de porc, care, în pofida numelui "indecent", este o delicatesă rezervată odinioară doar măcelarilor (care știm că știu ei cel mai bine 🙂), mică și fragedă, care vine cu un delicios sos de murături. [Pizdulice de porc: o altfel de ceafă! 😉] Altă dată, partea mai atentă la siluetă e echipei UMR Brașov a „documentat” o salată de curcan (42 lei), foarte sățioasă și bine echilibrată d.p.d.v. al ingredientelor. [Salată de curcan.] Iar celaltă parte a echipei, mai gurmandă de fel 😀, a profitat de ultima porție disponibilă în ziua aceea a unei relativ noi intrări în meniu - Burger de miel - o chiftea delicioasă din carne de miel, înghesuită cu o bucată zdravănă de brânză de capră într-o chiflă pufoasă și plină ea însăși de gust, totul combinat cu un pic de salată verde și câțiva cartofi wedge care au mers de minune cu un sos despre care putem spune doar că a fost foarte bun (s-a „evaporat” atât de repede încât nu ne mai amintim alte detalii despre el 😀) totul la 57 lei - un preț bun pentru curcubeul de gusturi oferit; un singur lucru te poate nemulțumi: că e disponibil doar în weekenduri și doar într-un număr limitat de porții! [„Disecție” transversală Burger din miel 😋] Și la cea mai recentă vizită de lucru 😋, spre sfârșitul unei seri de august, tot de „pe tablă” am mai gustat și ne-au plăcut: Jumări de cârnat afumat, cu sos de murături cu muștar și cu tzatziki cu morcov și usturoi - 23 lei.  Salată de roșii, cu pită înmuiată și telemea de bivoliță sfărâmată - 38 lei porția. Ficăței de pui în vin și unt, cu tartă de cartof cu mere și ceapă roșie, piure de sfeclă și morcov, salată, 57 lei. Vânătă umplută, gratinată cu brânză de capră, salată, 45 lei. Toate, excelent combinate și în cantitatea potrivită pentru o masă de seară. 👌 Pentru că, repetăm, Bistro de l’Arte e mai degarbă un restaurant gourmet decât unul pentru gurmanzi! 😉 [Ficăței de pui à la Bistro de l’Arte.] Oana Coantă, bucătarul și co-proprietarul bistro-ului, chef titrat internațional, e mai tot timpul acolo, mereu atentă iar pasiunea pe care o are pentru bucătărie, pentru ospitalitate şi pentru (re)descoperirea reţetelor vechi din bucătăria transilvăneană se vede în toate detaliile la Bistro de l’Arte. Poftă bună! 😋
Piata Enescu 11 bis, Brasov, Romania, 500031
4.87 15 recenzii
De peste 20 de ani, mulţi braşoveni aleg Roata Norocului pentru o masă în oraş cu familia sau prietenii. Şi dacă vii aici, înţelegi de ce: prețurile nu sunt mari, meniul este vast iar atmosfera este una caldă, primitoare, fără fiţe. 🙂 Parcă toată lumea se cunoaşte cu toată lumea, unii ospătari sunt aici de când există restaurantul și ai putea fi condus la masă chiar de proprietarul localului. Multe dintre preparate sunt în meniu încă de la deschidere, făcute după aceleași rețete; probabil că singurul lucru nou introdus în ultimii ani este... o bere 😊 produsă în Bavaria și vândută sub brandul propriu, disponibilă în două variante (albă nefiltrată și blondă), la preț de bere locală.  [Weizen Roata Norocului 😋] Deşi în meniu vei găsi şi preparate mai puțin românești, ţi le recomandăm pe cele din bucătăria națională. Roata Norocului este celebru în Braşov pentru ciorba de burtă, pentru micii reţetă proprie dar şi pentru biftec-ul tartar (o specialitate de carne crudă condimentată şi preparată de ospătar în faţa ta) - din motive de siguranță alimentară nu se servește în perioada mai-septembrie. Porţiile sunt mari, există şi posibilitatea de a comanda jumătate de porţii (pentru copii sau pentru cei aflaţi la regim 😉). Și pentru că există cerere, în meniu sunt disponibile și ciorbe (de burtă și de curcan) fără... carne, bineînțeles, la un preț mult mai mic decât cele cu. 🙂 Prețurile sunt decente, de ex., ciorbă de burtă cu smântână și ardei 28,9 lei (18,5 lei în varianta mică) sau ceafă de porc (pe care o găsești în meniu cu denumirea garf) cu cartofi prăjiți 39,5 lei. Dacă ești fan coaste de porc, aici îți recomandăm varianta marinate 😉 - 64 lei porția, include garnitură de cartofi prăjiți, sos. Pâinea, muștarul, ardeii iuți și mujdeiul sunt din partea casei. [Mulți spun că e cea mai bună ciorbă de burtă din Brașov 😋] În sezonul rece restaurantul funcționează într-un salon care, deşi e relativ mare (aprox. 150 locuri), la prânz şi mai ales în weekendurile din sezon se poate dovedi neîncăpător; dacă nu vrei să fii pus în situaţia de a aştepta să se elibereze o masă, îţi recomandăm să faci o rezervare, măcar cu câteva ore înainte. În sezonul cald funcţionează doar terasa - mare, cochetă şi animată de zumzetul continuu produs de oamenii care se simt bine. Ambianța muzicală este asigurată de un mic band care cântă live în fiecare seară (cu mici excepții câteodată, sâmbăta și duminica), [La Roată, în sezonul de iarnă.] Restaurantul are o parcare proprie chiar peste stradă iar dacă aceasta e complet ocupată, găseşti relativ uşor loc de lăsat mașina pe străzile din apropiere. Dar poți veni și cu bicicleta pe care o poți „parca” la vedere, chiar în zona terasei. [Bicicliștii sunt bine-veniți.] Pentru comenzi cu ridicare poţi suna la numărul din pagină.
Strada Crisan nr 6, Brasov, Romania, 500040